Czas na drugą część mojego podsumowania. O ile z najgorszymi filmami nie było tak trudno, o tyle wybranie 5 produkcji, które wywarły na mnie największe wrażenie było nie lada wyczynem. Znowu, pod uwagę brałem tylko i wyłącznie filmy, które polską premierę miały w 2017 roku oraz takie, które widziałem. Dlatego mamy jedną pozycję, której recenzji nie napisałem (i bardzo tego żałuję), ale musiała znaleźć się w tym zestawieniu. Zaczynamy, linki do recenzji dostępne po kliknięciu w tytuł.

Numer 5 – Twój Vincent

Polska produkcja, która jest pierwszym filmem całkowicie namalowanym. Po nagraniu aktorskiej wersji, grupa ponad 100 malarzy tworzyła ten obraz. I zajęło im to tylko… 8 lat. Już to robi wrażenie. Wizualnie ten film to majstersztyk. Już dostał nominację do Złotych Globów, a może i dostanie takową do Oscarów. Słyszałem wiele głosów mówiących, że film jest nudny, że fabuła nie zachwyca. I spoko, to ich zdanie. Tylko, że w tym filmie nie chodzi o fabułę! Liczy się forma. Twój Vincent zbiera świetne recenzje na cały świecie, oprócz Polski. Ubolewam nad słabą dystrybucją w naszych kinach i tym, że jest tak niedoceniany. Pewnie jak dostanie Oscara to się zacznie. Tego twórcom życzę z całego serca.

Numer 4 – Uciekaj!

Moje marzenie się spełnia. W gronie 5 najlepszych filmów jakie widziałem w danym roku jest horror. I nie jest on tutaj na wyrost. Ma wszystko co horror powinien mieć. Nie ma bezsensownego latania z siekierą/piłą/kosiarką i krew tryskająca po ekranie. Jest napięcie, twisty fabularne i rewelacyjna praca kamery, która tworzy klimat. Miodzio.

Numer 3 – La La Land

Tak jak nie spodziewałem się w tym zestawieniu horroru, tak fakt, że znalazło się miejsce dla musicalu jest mega dziwne. Jeśli ktoś mnie zna, bo to najbardziej „znienawidzony” przeze mnie gatunek filmowy. Ale La La Land ma w sobie coś takiego, że nie można obok niego przejść obojętnie. No i Emma Stone… Czy muszę coś więcej dodawać?

Numer 2 – Cicha noc

Drugi polski film na mojej liście. Ale co to za film! Jest tak prawdziwy, tak dobrze zagrany, że wielu z nas ujrzy w nim coś co zdarza się na ich własnej Wigilii. Wiadomo, że nie wszystko, ale pewne elementy są żywcem wyjęte z polskich domów. Dodatkowo Dawid Ogrodnik już chyba awansował na pierwsze miejsce w rankingu polskich aktorów, a Cicha noc jest tylko potwierdzeniem jego ponadprzeciętnych zdolności aktorskich. Film jest jeszcze do zobaczenia w polskich kinach więc radzę się na niego wybrać.

Numer 1 – Manchester by the Sea

Film, który premierę miał na początku tego roku, ale jest niekwestionowanym numerem 1. Casey Affleck i Michelle Williams zagrali role życia i ciężko im to będzie chyba przebić. Film, do którego będę wracał pewnie każdego roku, bo tak dobry jest. Wyciskacz łez, na którym naprawdę ciężko powstrzymać się od płaczu. Scena na posterunku policji czy jeden z dialogów pomiędzy głównymi bohaterami to najlepsze co widziałem w tym roku. Każdego zachęcam do obejrzenia tego dzieła. I znowu, szkoda, że polska dystrybucja była tak słaba.